İşletmenizi Yansıtacak Web Tasarımı Nasıl Belirlenmeli? - Zohi
https://www.zohi.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/404-page-heading-image-min.jpg

Zohi Blog

İşletmenizi Yansıtacak Web Tasarımı Nasıl Belirlenmeli?

Eğitmen Hamza_Erol
81

E ticaret Paketi Seçerken

Hazır e ticaret paketi açısından mobil uyum ve tema sayılarındaki aksamalara dikkat etmeniz önemle tavsiye edilir.

Dijital alanda varlığını etkin bir şekilde sürdürmek isteyen kurumlarda tek bir yanıt yerine çok yönlü marka çalışmalarına odaklanılması gerekmektedir. İşletmelerde marka değerinin yükselmesi bütünsellik kazanmış bir web tasarımı nedir sorusu birbirine göbekten bağlı tanımlar olarak düşünülebilir.

Web Tasarımı Nedir?

Belirli programları üzerinden yapılan web tasarımı, internet üzerinde reklam yapmak üzere oluşturulan amaca yönelik bir zemindir.  Dünya üzerinde belirlenen hedef kitleye tüm gün aralıksız markayla ilgili ürün ve hizmetleri gösterme şansınız olur. Doğru bir şekilde hizmetleri yansıtan web tasarımı ile çalışmalarınız önemli bir kazanım sağlamış olur.

Kurumsal Web Tasarımı Nedir?

Somut bir şirket veya bireysel olarak vermek istediğiniz hizmetleri belirli bir sistem içerisinde yansıtmanız gerekir.  Her iki türlü de kapsamı değişen şekilde yeni, tasarlanmış bir kimlik oluşturmanız gerekir. Web siteleri bir kimlik yansıtan platform olarak iyi tasarlanmalı yansıtılmak isteneni açık şekilde aktarabilmelidir. Titizlikle yapılan kurumsal web tasarımı markayı temsil eden ve genel olarak kapasiteyi genişletmeyi amaçlayan bir uygulamayı barındırmaktadır.  Firmalar en iyi tasarımın peşindedir; iyi hazırlanmış bir site uzun vadeli çok sayıda avantaj sunacaktır. 

Web Sitesi Taslak Çalışması

Başarılı sonuçlar alabilmek için web sitesinin bütünüyle incelenmesi ve hazırlık aşamasının iyi olması ön koşuldur. Taslağı oluştururken sitedeki genel çerçeve görsel açıdan değerlendirilerek detay aşamasına geçilir. Birçok ayrıntıyla beraber site görseli sonuç vermiş olmalıdır.

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Yavaş çalışan web siteleri arama motorlarının hızlıca geri plana attığı alanlardır. Dolayısıyla hosting seçimi açısından aceleci davranmadan doğru seçim yapmış olmalısınız. Hızlı açılan siteler, ziyaretçilerin kalma oranını da yükselten siteler olduğu için ortalama sitede geçirilen süre bakımından arama motoruna olumlu yansıyor. Web sitesi nasıl yapılır sorusunun en önemli ayağı bu bölüm olacaktır.

Mobil uyumlu bir web sitesi önceliklerin değişmesi anlamında çok şey ifade ediyor. Görsel açıdan tasarımı hazırlarken tam mobil uyumlu web sitesi arayışınız olmalıdır.  Tasarımda kullanıcı dostu özellikler öne çıkmalıdır. İçerik yoğunluğuna göre alt alan adı kullanılmış olmalıdır. Sitede gezinti yapan bir müşteri, tüm ihtiyaçlarını farklı cihazlarda karşılayabilmelidir.

Renk geçişleri gözleri yormayan türde tasarlanmış olmalıdır. Yeni tasarımları görebileceğiniz fikir veren alanları inceleyin ve sektör açısından uyumu dikkate alarak sonuçlandırın. Özel tema için hizmet almak üye sayınızın artışına katkıda bulunacaktır. Özetle fark yaratan bir site görüntüsü oluşturmalısınız.

Web sitesi içerikleri en önemli kısımlardan biridir. Özgün ve yeterli uzunlukta, doğru anahtar kelimelerin kullanıldığı özel içerikler belirlenmelidir.

Arama motoru optimizasyonu ve kurumsal web sitesi nasıl olmalı sorusu bütünde başarılı sonuçlar vermelidir. Sitenizin temelini oluşturan kodlama vs. SEO çalışmaları bütünsel olarak ele alınmalıdır. Çünkü sitenizin marka değerini yukarı taşıması için görünür hale gelmeniz gerekiyor. Etkili web sitesinde yorumlar, paylaşımlar, sosyal medya, görünürlüğü doğrudan etkileyen maddelerden, gözden kaçırmamanız önerilir.

Web sitesi kodlaması için optimize kod yazılması kritik bir konudur ve isteklerinize verilen yanıtlara odaklanmalısınız. Kullanılan platform ayrımından ziyade sorunlarda çözüme hızlı ulaşabilme konusu öne çıkıyor. Güncellemelerin takibi, kurumsal bir optimizasyonu da bünyesinde barındırmalıdır.

Profesyonel  E-Ticaret Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Satış yaptığınız bir e ticaret sitesinde müşteri memnuniyetini sağlayan detaylar önem kazanıyor. Çözüm odaklı etkili web sitesi nasıl oluşturulur için şöyle bir sıralama yapmak mümkün:

 • Doğru stok takibinin yapılması  
 • Site kullanımında sorunlar karşısında anında çözüme odaklanılması
 • Net ve doğru bilgilerle yazılmış ürün açıklama bölümü  
 • Yüksek kalitede en az bir tane ürün görseli
 • Başarıyla yapılmış http yönlendirmesi
 • Sitede sorun yaşayanların beklentilerine yanıt verilecek bir iletişim sistemi
 • Web sitesi SSL sertifikası
 • Alternatif ödeme yöntemleri
 • İzinsiz veri paylaşımı olmayacağına dair açıklamalar
 • Doğru planlanmış, hızlı anlaşılır şeffaf bir kategori bölümü
 • Ürünü inceleyen kişilerin öğrenmesi gereken fiyatlandırma, garanti bilgileri, kampanyalar gibi detayların görünür yerde olması
 • Satın alınan ürünlerin iade ve teslim süreçlerinde gereken açıklamaların yapılmış olması önemli detaylardır.Etkili web sitesi kurulumu site amacına yönelik her bölümde doğru bir temelde hazırlanmalıdır.

Web Sitesi Tasarımı Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Web sitesinin taslak hazırlığı, uygulama aşaması ve devamında gelecek destek düşünülerek bir fiyatlandırması yapılır. Bir sıralama yapmak gerekirse:

Teknik alt yapı, uygulanan teknoloji, yazılım özellikleri web sitesi fiyatlarında belirleyicidir. Zorluk derecesi ve site kalitesini belirleyen etkenler açısından PHP- CSS tabanlı tasarım  yazılımlar genelde bütçe dostudur.

Başlangıç aşamasında site anlaşma düzeni belirlenmeli ve bu kapsam görüşülmelidir.  Web sitesindeki tüm detaylar çözüm odaklı şekilde bir sürece tabi tutulmalı, fiyatlandırmada bu faktör dikkate alınmalıdır.

Bazı web siteleri çok karmaşık süreçlerden geçebilir. Bu da hazırlık aşamasındaki zorluğu ve çalışma yoğunluk derecesini etkileyen faktörlerdendir. Web sitesi fiyatları özel ekip çalışması gerektiren hallerde artış yönünde seyreder.

Teknoloji gereksinimleriniz yurt dışı kaynaklı olduğunda, özel bir entegrasyon uygulanacağında vs. döviz kuru etkisini hissedersiniz. Ne tür bir hizmet aldığınıza göre bu entegrasyon kapsamı değişebiliyor.  

Teknik özellikler bakımından üst seviye olarak sınıflandırılacak web sitelerinde kapsam ve detay çalışmaları gereğince daha yüksek bir fiyatlandırma olabilir. İçeriği az bir site ile binlerce ürün yüklemesi yapılan e ticaret sitesinde bazı değişken faktörler fiyatı da etkiler.

 • Web sitesi performans optimizasyonu
 • Seo
 • Backlink çalışması alt başlık olarak alınabilir.

Web Sitesi Sonunda Önemli Tavsiyeler  

Web sitesi hazırlıkları tamamlanırken kullanımı kolaylaştıran çözümleri dikkate alabilirsiniz. Minimum kodlama ile yüksek verim sağlayan HTML ve CSS dilleri önemli bir ayrıntıdır.  Bu dosyaların sıkıştırılmış olması kurumsal web tasarımı açısından doğru bir süreç anlamına geliyor.

Sitede kullanacağınız fotoğraf ebatlarını doğru ayarlamış olmalısınız. Yazı içeriklerinin net anlaşılır özelliklerde olması ayrıca dikkat gerektiriyor. Telif hakkı olmayan görsellere de özgünlük kapsamında dikkat etmelisiniz. Ayrıca web sitesi içerisinde kullanılan fotoğrafları sıkıştırmalı ve kapladığı yeri azaltmalısınız.

Web Sitesinin Ömrü Ne Kadar?

Görüntülenen kısım açısından, web sitesinin internete açık olan bölümü 4 yıla kadar etkisini sürdürür. Bu süreyi geçen sitelerde yenilenme ihtiyacı otomatik olarak gündeme geliyor, çünkü yeni tasarımlar ve güncel sayfa yapıları vs. bu değişimi kendiliğinden gerektiriyor.

Arka yüz açsından değerlendirme yapılırsa, sitede özel ihtiyaçlara göre bir durum söz konusu; e ticaret sitelerinde panellerdeki beklentiler bu süreci belirliyor. Programlama ne kadar iyiyse bu alanı sabit bırakırsınız ve ön yüz güncellemeleri ile web sitesi ömrü uzun yıllar kullanılmaya devam eder.

Marka değeri açısından, firmanızın gereksinimlerini tam olarak karşılayan web sitesini tasarlamak için değişik kriterler deveye girecektir. Arka yüz sabit kalabilen yapıda olsa da site ihtiyaçlarınız güncelleneceğinde, yeni ve kapsamı genişletilmiş özellikler isteniyorsa yeni bir site kurdurabilirsiniz.

SEO dostu tasarımlar, işletmenizin yukarıya taşınmasında tasarımla beraber ele alınması gereken bir kategori olduğu için kurgu ve yazılımı bu açıdan da değerlendirmek gerekiyor. Arama motorlarındaki ilerlemenizde e ticaret ve diğer siteler için detaylı bir hizmet almanız gerekiyor.

E ticaret Paketi Seçerken

Hazır e ticaret paketi açısından mobil uyum ve tema sayılarındaki aksamalara dikkat etmeniz önemle tavsiye edilir.