Hosting ve Domain Seçiminin SEO Stratejisindeki Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? - Zohi
https://www.zohi.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/404-page-heading-image-min.jpg

Zohi Blog

Hosting ve Domain Seçiminin SEO Stratejisindeki Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Eğitmen Hamza_Erol
84

Orta ve uzun vadede SEO stratejisini etkileyen hosting ve domain seçimi, web sitenizin internette başarılı sonuçlar elde edebilmesinde en önemli kriterlerden biridir. Alt yapı teknik açıdan ne kadar iyi olursa ortaya çıkan sonuçlar da doğru orantılı şekilde tatmin edici olacaktır.

Hosting Nedir?

Sunucu olarak çevrilebilecek hosting, web sitesini internet ortamında her zaman hızlı şekilde kullanmanızı sağlayan etkili bir hizmettir. Bir kişi veya kurum tarafından oluşturulan web sitesinin yayınlanmasına imkan veren sunuculardan oluşur.

Bir web sitesi içerisindeki çok sayıda web sayfası, bir panelden kontrol edilerek, ihtiyaç ve kurumsal hedeflere göre yüklemeler yapılmaktadır. Bu işlem, sitenin yayına hazırlanması durumunu ifade eder. Girişi yapılan bilgilerin dünyanın herhangi bir yerinde 7/24 görüntülenmesini sağlayan alt yapı hosting hizmetinin açıklaması olacaktır. Web sitesinde birçok amaç için hosting hizmeti alabilirsiniz.  E ticaret üzerinden bir ürün satmak, blog sayfası, forum gibi örnekler verilebilir. Aldığınız hizmetin birçok ayrıntısı bulunuyor.  Bu ayrıntılar aslında sayfalarınızdaki avantajlı durumlara da gönderme yapıyor. Dolayısıyla görünür olmaktan daha çok avantaj elde etmiş oluyorsunuz.

Domain Hizmeti

Web sitesi kurma işlemlerinde sitenizin ismi ve adresi belirlenir; bu domain olarak tanımlanır. Akılda kalması zor site isimleri için çözüm olarak anlamlı ve kolay olanlara eğilim vardır. Bu eğilim hem siteyi hazırlayan hem de kullanacak olan müşteriler için bir ihtiyacı karşılar.

Farklı internet sitelerinin aynı domaine sahip olması imkansız olduğu için sitenizin özel olarak isimlendirilmiş halini kullanmaya başlarsınız. Arka planda domain nedir sorusu, uzun IP sayılarının görünürde “.com” şeklinde harflere dönüşmemesi demektir.  

Seo Stratejisi Nedir?

Kendi başına ayrı bir çalışma alanı olan SEO, arama motorunda görünürlüğü ve marka değerini artırıcı çalışmalara verilen isimdir. Bu uygulamaların belirli bir sisteme göre yapılıyor olması müşteri kapasitenizin artışı ve kurumsal kimlik gibi detaylar açısından değerlendirilebilir.

İnternette nasıl, hangi stratejileri kullanarak ilerlemeyi planlıyorsunuz soruları çözüme giden yolda temel adımlardır. Güncel algoritmaları takip ederek geniş kapsamda bir planlama oluşturulması gerekir. Arama motorunda görünürlüğü artırtıcı uygulamalar bir web sitesini oluşturan tüm alanları etkiler. Dolayısıyla web sitesi alt yapısından itibaren her bölümün SEO açısından planlanarak süreçlerinin belirlenmesi hedeflenir.

Seo Stratejisinde Domain Seçimi

Web sitenizde sürdürülen SEO stratejisinde domain nasıl alınır sorusu avantaj dezavantajlar açısından değerlendirilmelidir.  Optimizasyonun en önemli bölümlerinden biri olması nedeniyle site temellerinizin sağlam atılması odağında ilerleme hedeflenmelidir.

SEO ve domain arasında nasıl bir ilişki olduğuna bakılırsa, kullanıcılara erişilebilirlik açısından bir uyum aranır. URL ve domain adresi SEO uyumlu olduğunda, sitenin kolayca bulunması mümkün hale gelir. Bu bağlantıyı doğru şekilde oluşturacak detaylara önem vermek gerekir.

SEO ve domainde anahtar kelime seçimi tam uyumluluk açısından temel alınmalıdır. Gereksiz kelimelere yer vermeden, doğru anahtar kelime kullanımı ile etki kapsamı artırılabilir. Web sitesini doğru ve amacına yönelik şekilde temsil eden kelimeler özenle araştırılmalıdır.

 • Firmanın marka ismi
 • Verilen ana hizmetle alakalı anahtar kelime
 • Ürünlerle alakalı anahtar kelime, web site domain hakkında bilgi verecektir.

Markaya ait bir parça olarak domain, mutlaka özgün olarak seçilmelidir. Özgünlük SEO için arama motorunun isteklerinin en başında geliyor. Dolayısıyla markanızda ilerleme amacınızı hayata geçirmek için isim açsından benzersiz bir çözüm bulmalısınız.

Bir kelimenin akılda kalcı olması için söylenişinin zorlamaması ve dikkat çekici bir kelime olması önemlidir.   Domain adı ve akılda kalıcılık arasındaki bağlantı yeniden site ziyareti yapma olasılığı açısından avantaj demektir. Tersi durumlarda isimde gereksiz uzunluk etkiyi azaltır. Yani sembolik bir isim bulmak gerekir.

Kolayca yazılan domain seo etkisini avantaja çevirir. Yazımı zor alan adı yerine kolayca dökülen harfler siteden alınan keyfi artırabilir.

Siteyi kullanırken hedef kitleye hitap eden, en çok üç kelimeden oluşan bir isim belirlenmiş olmalıdır. Bu kelime akıcı olursa, web sitesi ziyaretini keyifle yapanların sayısı artışa geçecektir.

Oluşturulan web sitesinde uzantıları doğru seçmelisiniz. Sitenize trafik kazandıran domain uzantılarından en çok tavsiye edilen sıralama şu şekildedir:

 • .com
 • .net  
 • .org

En fazla neden “.com” kullanılıyor sorusuna gelince bu uzantının güven vermesi, akılda kalıcılık ve yeniden siteyi tercih etme olasılıklarını artırması bakımından yanıt bulunabilir.   Ticari kuruluşlar, sıkça “.com” uzantısı kullanıyor.

Merak uyandıran domain seçimi yapmalısınız. Domain adı belirlenirken SEO bakımından isim içerisinde Türkçe karakter, numara ve işaretleme bulunmamalıdır. Çünkü algoritma yapısı dönüştürdüğü IP benzeri oluşumları otomatik geri plana atabiliyor.

Seo Uyumlu Web Hosting Nasıl Olmalı?

Arama motorlarının seo uyumlu web hosting açısından değerlendirilmesi, web tasarımlarından alacağınız verim yanında uzun vadeli bir strateji oluşması için kritik bir konudur. Dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Seo uyumlu web hosting alırken doğru firmayı bulmalısınız. Arama motoru üzerindeki sıralamanızın belirlenmesinde SSL Sertifikası olması gerekir. Sahte bir sunucu olmadığının kanıtı olarak spam mail engelleyicilere dikkat etmelisiniz.
 • Web sitenize gelen mesajları engelleyen (e-postalarda DKIM kaydı) bir uygulama olmalıdır.  
 • Web hosting hizmetleri alırken sunucunuza gereksiz yükleme yapılmamalı ve sayfanızın görüntülenmesinde olumsuz etkenler engellenmiş olmalıdır. Domain blok listesine girmemesi için engelleyicilerin önemi zannedilenden daha fazladır.
 • Açılan web sayfalarının hızlı olması SEO açısından hayati önem taşıyor. Çünkü site hızı yavaş olan web sayfaları elenme nedeni olarak düşünülebilir. Site hızı yükseltmek için web hosting hizmeti alırken yüksek performansta ölçülebilir teknolojileri kullanabilirsiniz. Litespeed buna örnek verilebilir.
 • Web sitenizin dışarıdan gelen müdahalelere karşı dirençsiz olması arama motorunda kolayca kriter dışı kalmasına neden olabilir.  Bütün seo çalışmalarınızın boşa gitmemesi için özellikle hacker saldırılarına karşı bir sistem temin etmelisiniz.
 • Sunucunuzdaki alanı olabilecek en verimli şekilde kullanmak için dosyaları sıkıştırarak aktarma yapan GZİP dosya teknolojisini kullanmalısınız. Bir kullanıcı siteye geldiğinde siteye aktarılan veriler bu şekilde yüksek performansla beraber görüntülenir. Bu da seo açısından önem taşıyan başka bir etkendir.
 • Sitede aynı anda çok sayıda kişi gezinip, dosya vs. indirirken bağlantı hızında yavaşlama olmaması gerekiyor. İndirilen dosyalara rağmen bu hızı dengede tutmak için bağlantı genişlik oranı değiştirilebilir özellikte olmalıdır.
 • IP adresi kontrolü yapılması seoda başarılı site alt yapı için önemli bir ayrıntıdır.  Yani sitenizin block listeye girmemiş olması gerekir. Değişim talebi öncesi mxtoolbox ile kontrol edebilirsiniz.

 • Site bağlantılarını etkileyen yazılım güncellemelerine dikkat edilmelidir.
 • Sitenize yapılan olası saldırılara karşı emeklerinizin boşa gitmemesi için otomatik yedekleme sistemi oluşturulması gerekiyor.  Ayrıca;
 • Kullanılmayan modülleri pasif konuma getirmek genel performansa olumlu anlamda etki eder.
 • Php5, Php6 ve Php7 versiyonları kurulmuş olmalıdır.
 • Web sitesi hostinginde subdomain yetkiniz olmalıdır.
 • Aylık ziyaretçi sayısı yüksek sitenizin performansını sürdürerek sitede tüm alt yapı sorunlarının engellenmesine odaklanarak çözüm sağlanmalıdır.

Hosting ve Domain ile Sağlam Temeller

Seo çalışmaları yapılırken arama motorunun kriterlerine bütünsel bakarak bir strateji geliştirilmesi gerekiyor. Çok sayıda kategoriden ikisi olan hosting ve domain dışındaki bölümler, aslında temel olmadan sağlıklı şekilde ilerlemiyor. Seo uyumlu site oluştururken bunu dikkate almakta fayda var.